Чимало батьків ставлять собі запитання, коли і як розпочинати формувати правильні звички догляду за ротовою порожниною у своїх дітей.
Стоматологи стверджують: що раніше ти розпочнеш формувати правильні звички гігієни ротової порожнини у дітей, то вищими є шанси, що вони матимуть чудові здорові зуби в майбутньому.
Найважливіше у гігієні ротової порожнини для дітей – це розпочати дбати про зуби дітей уже з перших місяців їхнього життя. Якщо молочні зуби – здорові, шанси на те, що постійні зуби будуть міцними, зростають. Слід пам’ятати, що формування правильних звичок догляду за ротовою порожниною у дітей передбачає чищення зубів вранці та ввечері, візити до стоматолога та обмеження перекусів між прийомами їжі.
0 – 2 роки
Ми часто забуваємо про те, що діти народжуються зі здоровими зубними зачатками. Спочатку вони закриті яснами, але це не звільняє нас від обов’язку дбати про ротову порожнину з раннього дитинства. На початках, формуючи правильні звички догляду за ротовою порожниною у дітей, ми повинні чистити ротову порожнину марлевою серветкою або м’якою серветкою, щонайменше двічі на день. Це допомагає усувати залишки їжі та бактерії із ясен та ротової порожнини. В період росту перших зубів, що зазвичай відбувається між 6-им та 9-им місяцем життя, ми також повинні чистити ротову порожнину марлевою серветкою. Через декілька днів після появи зубів слід розпочати чищення дитячою зубною щіткою із м’якими щетинками. Спочатку чисть лише водою, а далі порадься зі стоматологом чи педіатром, щоб зрозуміти, коли буде доречно почати використовувати дитячу зубну пасту. Правильна гігієна ротової порожнини – це надзвичайно важливо у перші місяці життя дитини, інакше зуби, які формуються, може уразити карієс. Щоб уникнути так званого «пляшкового карієсу», який з’являється у дітей, яких годують молоком, цукрованими сумішами та соками, слід завжди забирати пляшечку після того, як дитина припинила їсти, а не вкладати дитину до ліжка із пляшечкою. Щоб подбати про ясна та зуби дитини, варто використовувати зубні щітки, призначені виключно для наймолодших, які мають м’які щетинки і підлаштовані під ротик немовляти.
Коли дитині виповнюється рік, слід записатися на перший візит до стоматолога. Під час візиту батьки можуть перевірити, чи вони правильно доглядають за зубами дитини, а дитина отримує можливість відвідати кабінет стоматолога, що допоможе зменшити страх перед стоматологом у майбутньому.
Після 2 років
Коли дитині виповнюється два роки, ми повинні почати користуватися дитячою зубною пастою (що містить фтор), яка допомагає запобігати карієсу. Ми використовуємо невелику кількість пасти для чищення і упевнюємося в тому, що дитина спльовує всі залишки після чищення. Перш ніж дитина навчиться ополіскувати рот, після кожного чищення, ми повинні чистити зуби серветкою, зволоженою водою. Період між 3 і 4 роками життя – це період, коли діти починають вчитися самостійно чистити зуби. Важливо обрати правильну зубну щітку, яка навіть у руках незграбної трирічної дитини дістане до важкодоступних місць.
Перш ніж дитині виповниться 3 роки, її слід заохочувати не смоктати палець чи соску, щоб це не перетворилося на звичку, яка спричинить перепони на шляху до здорового розвитку ротової порожнини та зубів. Звичка смоктати палець чи соску у період прорізання зубів, тобто десь між 6-им та 12-им місяцями життя, може призводити до різних варіантів неправильного прикусу, зокрема, до відкритого прикусу, що може зумовлювати дискомфорт при кусанні, а також раннє стирання зубів. У період між 3-им та 5-им роком життя варто відвідувати стоматолога кожні шість місяців, оскільки такі перевірки допоможуть виявити карієс чи неправильний ріст зубів на ранньому етапі, відповідно, проблему буде легше виправити.
Після 6 років
Після того, як дитині виповнилося 6 років, ключовим є період, коли починають випадати молочні зуби, а натомість починають з’являтися постійні зуби. Бажано підготувати дитину до випадіння зубів, щоб вона не злякалася, коли їй доведеться віддати свій перший зуб «зубній феї».
При появі постійних зубів, при змінній оклюзії, суміжна поверхня молочних великих корінних зубів більше схильна до карієсу. Саме тому батьки повинні користуватися зубною ниткою для чищення цих ділянок.
Дитина не може добре доглянути за своєю ротовою порожниною, саме тому батьки повинні керувати процесом чищення зубів дитини щіткою і зубною ниткою до віку 8-9 років. Вони можуть підкореговувати рухи дитини, за необхідності, щоб у дитини не формувалися неправильні звички догляду за ротовою порожниною. Слід звернути увагу на чищення бокових зубів, на яких накопичується зубний наліт і які діти дуже часто не чистять, оскільки до них складно дістатися. Це надзвичайно важливо, оскільки, зазвичай, перший великий корінний зуб з’являється десь у віці 6 років. Слід пам’ятати, що після того, як дитині виповниться 6 років, діти повинні використовувати зубну пасту, яка містить до 1500 частинок фтору на мільйон.